Connect with us

Pojazdy

Kupno używanego samochodu na aukcji internetowej. Numer VIN i inne kwestie, które trzeba sprawdzić

Opublikowano

-

Decydując się na zakup samochodu z rynku wtórnego, trzeba naprawdę uważać, by nie zostać oszukanym. Prawda jest taka, że wielu sprzedawców stosuje triki, które pozwalają na ukrycie wad fabrycznych. Nagminnie też oszukują choćby na temat bezawaryjności pojazdu, a także tego, że rzekomo model był bezwypadkowy. Łatwo zostać oszukanym, stąd też każdy klient powinien podjąć takie działanie, które pozwoli mu uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Dziś podpowiemy Wam, na co trzeba zwrócić uwagę kupując używany samochód przez Internet?
Samochody Fot. mat. reklamodawcy

Fot. mat. reklamodawcy

Jak uniknąć problemu z zakupem używanego samochodu?

Zakup, nawet używanego, samochodu jest niewątpliwie dużą inwestycją. Wiąże się to z tym, że w ostatnim roku ceny samochodów z rynku wtórnego naprawdę poszybowały w górę. Dlatego też przyszły właściciel powinien podjąć takie działania, które sprawią, iż ryzyko będzie niższe. Jednocześnie nie trzeba wcale oglądać każdego samochodu osobiście. W końcu na pierwszy rzut oka nie można poznać, czy samochód był naprawiany bądź czy jest powypadkowy. Owszem można zmierzyć grubość lakieru, ale nadal niewiele to powie na temat samego stanu technicznego. Na szczęście można inaczej. Jak to zrobić? Sprawdź Auto dzięki numerowi VIN, numerowi rejestracji oraz informacji na temat pierwszej rejestracji. Dzięki takim informacjom zdobędziesz wiedzę na temat całej historii samochodu, choćby jego napraw. To pozwoli Ci uniknąć zakupu samochodu, który będzie wymagał gruntownych ingerencji mechanika. Zaoszczędzisz też czas i pieniądze.

Co daje numer VIN?

Po raz pierwszy VIN pojawił się już w 1954 roku, ale jednak na jego standaryzację trzeba było czekać aż do 1981 roku. Składa się on z 17 znaków, wśród których wyróżnia się litery i cyfry. Można powiedzieć, że tak jak każdy obywatel Polski ma swój PESEL, tak każdy samochód ma swój numer VIN. Pierwsza część nosi nazwę WMI i można tam znaleźć informacje dotyczące marki, producenta oraz kraju pochodzenia. Druga część to VDS to ciąg 6 znaków. Producent koduje w nich informacje o rodzaju nadwozia, ale też konstrukcji. Co ciekawe, niektórzy producenci umieszczają tam informacje o rodzajach pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Ostatnia część to VIS, która składa się z ostatnich 8 znaków. Dzięki nim można poznać wersję silnika, wyposażenie, rodzaj napędu, rok produkcji i oznaczenie fabryki. Co ciekawe, nie wszystkie samochody muszą  mieć numer VIN. Z tego wymogu zwolnione są pojazdy, które zostały zarejestrowane po raz pierwszy przez 1995 rokiem. Jednak jak wiadomo takich samochodów na polskich drogach jest naprawdę mało i kupują je jedynie pasjonaci i kolekcjonerzy.

Gdzie znajduje się VIN?

Najłatwiej numer VIN znaleźć w dowodzie rejestracyjnym, w rubryce oznaczonej literą E. Numer VIN widnieje także na tabliczce znamionowej. Powinien być umieszczony także na niektórych elementach nadwozia. Może być to przegroda czołowa, prawe nadkole, czy rama nośna przy prawym przednim kole. Jeżeli klient chce sprawdzić historię pojazdu, który zarejestrowany jest za granicą, to powinien skorzystać z profilu zaufanego. Jednak trzeba zadawać sobie sprawę z tego, że nie ma się wtedy dostępu do pełnej przeszłości samochodu.

Kiedy warto sprawdzić numer VIN?

Numer VIN warto, a nawet trzeba sprawdzić za każdym razem, gdy zamierza się kupić używany samochód. Nawet jeżeli na pierwszy rzut oka wydaje się on bezawaryjny, to prawda jest taka, że komisy samochodowe potrafią stosować naprawdę różne sztuczki. Ukrywają wady fabryczne, ale też naprawiają samochód do stanu, w którym może poruszać się po drodze. Jednak nadal jego stan techniczny nie jest optymalny.

Artykuł sponsorowany