Connect with us

Bądź dobrym kierowcą

Bądź dobrym kierowcą #32: Jaki pas zając po skręcie w ulicę o wielu pasach ruchu?

Opublikowano

-

Jedziesz ulicą o dwóch pasach ruchu. Z każdego możesz skręcić w lewo. Skręcasz w ulicę, na której pasów jest więcej – który powinieneś zająć?

Tu z obu pasów kierowcy mogą wjechać na ulicę Puławską, która ma trzy pasy ruchu. Na który powinni zjeżdżać?

Tu z obu pasów kierowcy mogą wjechać w lewo na ulicę Puławską, która ma trzy pasy ruchu. Na który powinni zjeżdżać?

Skręcanie w lewo, to jedna z podstawowych umiejętności, które muszą opanować kandydaci na kierowców. To co na początku szkolenia wydaje się trudne, po latach za kierownicą staje się niemal oczywistością. Jednak nawet doświadczonym kierowcom zdarza się wykonywać manewry kierując się raczej intuicją niż wiedzą.

Tak może być w przypadku skrzyżowań, na których w lewo możemy skręcić z dwóch pasów, a po skręcie wybrać jeden z trzech pasów. Czy obowiązują zasady dotyczące tego, który pas po skręcie możemy zająć ruszając z prawego lub lewego przeznaczonego do skrętu?
Część kierowców jest przekonana, że z lewego możemy po skręcie ustawić się tylko na lewym pasie, a prawy daje nam po skręcie możliwość wyboru między środkowym a prawym. Czy tak jest naprawdę?

Możesz zająć każdy pas, ale lepiej zachowaj „tożsamość pasa”

– Przepisy nie precyzują, który pas powinniśmy zająć po skręcie ​ – mówi Mariusz Sztal, ekspert ds. BRD z firmy Introduction to Higher Level. I choć w przepisach nie ma wskazania, który pas należy zająć, to doradza zachowanie tak zwanej „tożsamości pasa” dla bezpieczeństwa własnego i innych uczestników ruchu drogowego. – Najlepszym rozwiązaniem omawianej sytuacji byłoby aby skręcając z pasa prawego ustawić się po skręcie na prawym pasie, a skręcając z lewego na lewym. Wówczas środkowy pas zostanie w roli „bufora bezpieczeństwa”. Pamiętajmy, że jadąc po łuku mamy ograniczone pole widzenia, większy jest obszar martwego pola w lusterkach pojazdu. Jeśli ruszając z lewego pasa będziemy chcieli wjechać na skrajny prawy (co nie jest zabronione) podejmujemy większe ryzyko. Bezwzględnie natomiast w każdym przypadku zmiany kierunku jazdy należy zachować szczególną ostrożność – zastrzega.

Agnieszka Niewińska

Tekst opracowany w ramach kampanii edukacyjnej BRD24.PL i Continental – „Bądź dobrym kierowcą”.
badz-dobrym-kierowca-belka2