Connect with us

Społeczeństwo

Mazowsze: ruszył pilotażowy program szkoleń dla najmłodszych kierowców

Opublikowano

-

Instruktorzy doskonalenia techniki jazdy z Toru Modlin przeszkolili pierwszą grupę kierowców w wieku 18-24 lata. Najmniej doświadczeni za kierownicą mogli nabyć nowe umiejętności dzięki pilotażowemu programowi mazowieckiego samorządu realizowanemu we współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego oraz Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej

Najmłodsi kierowcy w wieku 18-24 lata doskonalili umiejętności pod okiem instruktorów doskonalenia techniki jazdy. Fot. Tor Modlin

Kilkudziesięciu młodych kierowców w wieku 18-24 lata wzięło udział w profesjonalnym szkoleniu w ośrodku doskonalenia techniki jazdy Tor Modlin. Za kierownicą mogli usiąść w towarzystwie instruktorów Toru Modlin.Pod ich nadzorem młodzi kierowcy wykonywali ćwiczenia m.in. poruszali się po okręgu czy na wzniesieniu na płycie poślizgowej, wykonywali slalom ćwicząc sprawność rąk.

Instruktorzy pracę z uczestnikami szkolenia zaczynali od nauki właściwej pozycji jaką należy przyjąć za kierownicą.Jak się okazuje nawet doświadczeni kierowcy nie wiedzą, jak właściwie należy usiąść za kierownicą.

Psycholog transportu: ważny jest respekt na drodze

Szkolenie obejmowało także zajęcia z neuropsychologiem. – Dużo czasu poświeciliśmy rozmowom na temat małego doświadczenia za kierownicą, którego z czasem młodym kierowcom będzie przybywać – mówi Waldemar Chromiński, neuropsycholog, psycholog transportu, który poprowadził zajęcia z młodymi kierowcami podczas szkolenia na Torze Modlin. – Ważnym tematem była kwestia respektowania innych uczestników ruchu drogowego. Młodzi ludzie mają zdolność do bardzo szybkiego przetwarzania informacji. Muszą sobie jednak zdawać sprawę z tego, że ta zdolność nie dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego. Tymczasem bezpieczeństwo wymaga tego żebyśmy na drodze ze sobą współpracowali.

Uczestnicy szkolenia wzięli udział w zajęciach z psychologiem transportu. Fot. Tor Modlin

Waldemar Chromiński podkreśla, że uczestnicy szkolenia mieli otwarte głowy, byli ciekawi, zadawali interesujące pytania. – Na szkolenie zgłosili się z własnej woli, więc były to osoby szczególnie zainteresowane kwestiami bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Takie poszerzanie wiedzy i doskonalenie umiejętności przez młodych kierowców powinno być jednak masowe. Wypadki w dużej mierze dotyczą właśnie tej grupy kierujących z czego oni sami nie zdają sobie sprawy. Uczestnicy szkolenia byli bardzo zdziwieni faktem, że wypadki drogowe są pierwszą przyczyną śmierci wśród osób w ich grupie wiekowej – podkreśla psycholog transportu.

Mazowsze wskazuje grupy największego ryzyka

Szkolenia w ośrodku doskonalenia techniki jazdy Tor Modlin, to efekt pilotażowego programu mazowieckiego samorządu. Realizowany jest we współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Tomasz Matuszewski, wicedyrektor WORD Warszawa i Zastępca SekretarzaMazowieckiej Rady BRD podkreśla, że samorząd województwa mazowieckiego od samego powstania przywiązywał ogromną wagę do bezpieczeństwa na drogach.

– Analizowaliśmy to jakich grup uczestników ruchu drogowego dotyczy zwiększone ryzyko jeśli chodzi o zdarzenia drogowe. Zwróciliśmy uwagę, że taką zagrożoną grupą są dzieci i młodzież – szczególnie z obszarów wiejskich – w drodze do szkoły, a także seniorzy za kierownicą oraz grupa najmniej doświadczonych kierowców w wieku 18-24 lata.Samorząd szukał metody, która temu zaradzi i tę metodę znalazł – podkreśla Tomasz Matuszewski i tłumaczy, że dzieci i młodzież od 20 lat są szkolone i wyposażane w odblaski. W odniesieniu do seniorów i najmłodszych kierowców przygotowano pilotażowy program szkoleń, które realizowane są na Torze Modlin.

Mazowiecki samorząd zdecydował się na szkolenia najmłodszych kierowców, bo to oni są grupą ryzyka jeśli chodzi o wypadki na drodze. Fot. Tor Modlin

W 15 szkoleniach dla osób  wieku powyżej 55 lat od sierpnia udział wzięło przeszło 700 osób. Teraz rozpoczęły się szkolenia dla kierowców w wieku 18-24 lata. Osoby, które chciałyby wziąć w nich udział powinny zgłaszać się do WORD-ów działających na terenie ich miejsca zamieszkania. Szkolenie jest bezpłatne.

Agnieszka Niewińska

Tekst powstał we współpracy z WORD w Warszawie