Connect with us

Filmy

Kierowca wjechał w niepełnosprawnego na wózku na przejściu dla pieszych. „Nie zauważył”

Opublikowano

-

W Sulechowie kierowca wjechał w poruszającego się na wózku inwalidzkim 72-latka. Będzie za to odpowiadał przed sądem

W poniedziałek (17 lipca) w Sulechowie około godziny 12, na przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej  kierujący toyotą potrącił mężczyznę poruszającego się na wózku inwalidzkim. 43-letni kierujący tłumaczył, że „nie zauważył” znajdującego się już na przejściu jadącego na wózku inwalidzkim 72-latka. W

Pomimo, że zderzenie samochodu i wózka, a następnie upadek na jezdnię wyglądały bardzo poważnie, 72-latek nie odniósł poważniejszych obrażeń i zdarzenie zakwalifikowano jako kolizję. Jednak policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy i skierowali wniosek o jego ukaranie do sądu w Sulechowie.

Pieszego z widoczna niepełnosprawnością musisz przepuścić nawet, gdy nie ma przejścia!

W tym przypadku warto przypomnieć kierowcom, że wobec niektórych pieszych ma obowiązek ustąpić im i umożliwić przekroczenie jezdni nawet, gdy nie ma tam przejścia dla pieszych.

Tę zasadę wyraźnie wpisano wśród obowiązków kierującego (Art. 26 Prawa o ruchu drogowym). Kierowca musi ustąpić, gdy jezdnię przekracza osoba niepełnosprawna, używająca widocznego znaku lub osoba o widocznej niepełnosprawności ruchowej. Prawo nakazuje kierowcy zatrzymać pojazd „w celu umożliwienia jej przejścia”.

ai