Connect with us

Prawo

Parlament przyjął. Będzie konfiskata auta za wykroczenia nawet, gdy kierowca nie jest właścicielem

Opublikowano

-

Kierowca, który będzie miał 2 promile alkoholu w organizmie, albo dwukrotnie przekroczy dopuszczalną prędkość, utraci samochód nawet, gdy nie jest jego właścicielem. Pojazd zostanie zlicytowany na rzecz państwa. Tak zdecydował właśnie parlament w Danii
Odholowanie samochodu. Fot. CC0

Odholowanie samochodu. Fot. CC0

Tuż przed Wielkanocą duński parlament zgodził się na radykalne zaostrzenie kar dla „szalonych” kierowców. Jak informuje Transportmagasinet.dk – uchwalona ustawa ustala tzw. konfiskatę osób trzecich. Zgodnie z tym prawem, kierowca, który będzie miał 2 promile alkoholu w organizmie albo dwukrotnie przekroczy dopuszczalną prędkość, straci pojazd. I to nawet wtedy, gdy to nie kierowca jest jego właścicielem. Chodzi np. o samochody leasingowane czy dostawcze oraz ciężarowe będące własnością firmy leasingowej czy firmy transportowej.

Duński minister transportu Benny Engelbrecht ocenił, że dla firm transportowych nie będzie to stanowiło problemu, bo jego zdaniem trudno sobie wyobrazić kierowców ciężarówek pędzących po autostradzie z dwukrotnie większą prędkością niż dopuszczalna. Natomiast może być problem w przypadku kierowców, którzy pojadą kompletnie pijani.
Większy problem może być natomiast w przypadku kierowców pojazdów dostawczych, które nie są wyposażane w tachografy oraz ograniczniki prędkości.

Minister Ebgelbrecht uspokoił też, że konfiskacie podlegać będzie jedynie ciągnik siodłowy – a nie jego ładunek.

Konfiskata czy zatrzymanie aut – częste w UE, w Polsce wciąż nie do wprowadzenia?

Konfiskatę pojazdu czy jego zatrzymanie stosuje się w prawie kilkunastu krajów UE, nie tylko w Danii. Na przykład w Belgii sąd przy tymczasowym pozbawieniu kierowcy prawa jazdy może też unieruchomić jego pojazd (o ile jest jego własnością). Jeżeli kierowca zostanie pozbawiony prawa jazdy dożywotnio, wówczas jego auto może zostać unieruchomione na czas od 6 miesięcy do 5 lat. Sąd może również zdecydować o jego przepadku (jeśli samochód jest własnością sprawcy).

[Czytaj więcej o tym, jak kraje UE zatrzymują pojazdy kierowcom]

ai