Connect with us

Społeczeństwo

Uważajcie na policję! W Rawie Mazowieckiej przypisali recydywę drogową wbrew prawu

Opublikowano

-

Wpadka policji z Rawy Mazowieckiej. Opisała przypadek kierowcy, którego ukarała za recydywę biorąc pod uwagę jego wykroczenie z czerwca – czyli sprzed 17 września. A tych wykroczeń nowe przepisy nie obejmują
Policjant mierzący radarem prędkość samochodów. Źródło: Zachodniopomorska Policja

Policjant mierzący radarem prędkość samochodów. Źródło: Zachodniopomorska Policja

Policja z Rawy Mazowieckiej podała komunikat o przyłapaniu pirata drogowego, który zapłacił podwójny mandat – 2 tys. zł i dostał 11 punktów karnych za przekraczanie prędkości w warunkach recydywy. Z treści komunikatu wynika jednak, że policjanci z Rawy dramatycznie się pomylili i uznali, że prawo działa wstecz.

Chodzi o 21-latka, który w Niwnej został złapany 9 października przez patrol drogówki. Mężczyzna przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 42 km/h.
„Po sprawdzeniu 21-letniego mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że w czerwcu 2022 roku już popełnił takie wykroczenie, dlatego też zgodnie z przepisami, które obowiązują od 17 września 2022 roku, to wykroczenie traktowane jest jako >>recydywa<< – napisali rawscy policjanci.

Problem w tym, że recydywę wprowadziły przepisy dopiero 17 września 2022 r. I zgodnie z nimi recydywą na drodze objęte są wykroczenia, które kierowcy popełnią od 17 września. Nie można więc ukarać kierowcy za recydywę dlatego, że przed 17 września miał już na koncie podobne wykroczenie.

Takich mandatów kierowcy nie powinni przyjmować i domagać się skierowania sprawy do sądu. Komenda Główna Policji powinna zaś szybko wyjaśnić całej drogówce w kraju, jak rozumieć prawo o recydywie drogowej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co oznacza recydywa i za jakie wykroczenia można zapłacić podwójne mandaty

Łukasz Zboralski